0

نقش تشویق دانش آموزان در انگیزه تحصیلی

نقش تشویق دانش آموزان در انگیزه تحصیلی

اگر به گذشته سیستم آموزشی کشور برگردیم می بینیم نقش تنبیه دانش آموزان در این سیستم بسیار پر رنگ بوده و با کوچکترین خطایی دانش آموز محکوم شده و مورد شدید ترین تنبیهات حتی بدنی قرار گرفته و علاوه بر کاهش انگیزه برای درس خواندن ترس از عدم موفقیت و عدم اعتماد به نفس در یادگیری را برای وی به همراه داشت اما در سیستم امروزی تنبیهات به صورت گروهی بوده و تشویق دانش آموزان برای ایجاد انگیزه فراگیر شده است گرچه هنوز هم هستند دبیرانی که متاسفانه سیستم گذشته را میپسندند.

اما چرا تشویق؟ فواید تشویق چیست و چگونه انگیزه تحصیلی ایجاد می کند؟!

تشویق محرک قدرتمند و ایجاد کننده یک منبع انرژی برای دانش آموز بوده و لذتی که ان دارد می تواند انگیزه ای باشد برای دانش آموز تا موفقیت قبلی را حتی بهتر تکرار کند تشویق این تفکر را در دانش آموز ایجاد می کند که مفید واقع شده و از لحاظ روحی و روانی تاثیرات تشویق دانش آموز بسیار مثبت بوده و به او اعتماد به نفس می دهد. تشویق دانش آموز می تواند ایجاد دلگرمی کرده و رضایت خاطر را برای او و والدینش ایجاد کند

نحوه تشویق دانش آموز بسیار متنوع بوده و راهکارهای تشویقی برای پیشرفت تحصیلی بسیاری وجود دارد.

 

این تشویق می تواند به شکل های مختلفی باشد گاهی با در اختیار قرار دادن وسیله سرگرمی خاصی و یا تشویق زبانی و رفتاری از این نوع می باشد. دادن امتیاز های ویژه و همچنین بردن به گردش های علمی نیز بسیار اثر بخش است . این تشویق می تواند به همراه تشویق های مادرانه در خانه بوده و اثربخشی بیشتری داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تشویق نباید پشت سر هم و مداوم باشد زیرا اثربخشی خود را از دست داده و دیگر دانش آموز را راضی نمی کند بنا براین باید به ندرت ولی قابل تکرار باشد.

طبق تحقیقات مشاوران تحصیلی ما در مرکز مشاوره تحصیلی بسیاری از بزرگان تحصیلات و علم در کشور و دنیا در دوران کودکی و در هنگام که دانش آموز بوده اند مورد تشویق واقع شده و انگیزه تحصیلی بالایی داشته اند.

نظر شما

شما می توانید از این کدهای HTML استفاده کنید
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>