درس خواندن در شب

نحوه درس خواندن در شب

درس خواندن شبانه

درس خواندن در شب برای هر دانش آموزی پیش می آید. اگر چه به طور کلی ایده بدی است که تمام شب ها را بکشید زیرا می تواند حافظه و تمرکز شما را مختل کند، ممکن است گاهی اوقات برای مطالعه نیاز به بیدار ماندن در طول شب داشته باشید. مطالعه بدون خواب می تواند چالش برانگیز باشد، اما اگر خود را راحت نگه دارید، هوشیار باشید و به طور موثر مطالعه کنید، می توانید یک شب را با سهولت نسبی بکشید.

قسمت1درس خواندن موثر در طول شب

1آنچه را که باید مطالعه کنید مشخص کنید. 

این احتمال وجود دارد که اگر مجبور باشید تمام شب را بیدار بمانید، مستلزم مطالعه اطلاعات خاصی است. پیدا کردن اینکه دقیقاً چه مطالبی را برای مطالعه نیاز دارید، می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای را برای گذراندن شب به طور موثر تدوین کنید.

برنامه درسی خود را بررسی کنید و دستورالعمل ها یا اطلاعات مربوط به مطالبی را که باید بدانید به دقت مطالعه کنید.

یادداشت های کلاس خود را بخوانید تا ببینید آیا معلم یا استاد اطلاعیه خاصی را ارائه کرده است که باید در هنگام تدوین برنامه خود در نظر بگیرید.

فهرستی از همه چیزهایی که باید پوشش دهید تهیه کنید. اطلاعاتی را که برای امتحان یا تکلیف شما مهم هستند اولویت بندی کنید و آن ها را در بالای لیست خود قرار دهید.

در نظر بگیرید که موضوعات کمتر مرتبط را در انتهای لیست خود اضافه کنید تا بعداً در شب به آن بپردازید.

درس خواندن در شب
درس خواندن در شب

2مواد لازم را جمع آوری کنید.

 یادداشت های سخنرانی و خواندن دوره جزء جدایی ناپذیر هر کلاس هستند. داشتن این مواد در دستان شما می تواند به شما کمک کند تا جریان کار خود را ادامه دهید و به نوبه خود، در طول شب کارآمدتر مطالعه کنید.

مطمئن شوید که یادداشت‌ها، کتاب‌ها و همچنین خودکار و کاغذ اضافی برای یادداشت برداری دارید. این کار شما را از بلند شدن بی مورد و بر هم زدن تمرکزتان باز می دارد.

این ایده خوبی است که لپ تاپ یا تبلت خود و همچنین مقداری تنقلات و نوشیدنی در دسترس داشته باشید.

3برنامه ای تنظیم کنید تا به شما کمک کند در طول شب متمرکز و روی کار بمانید. 

بیشترین زمان را به مهم ترین مطالبی که برای مطالعه نیاز دارید اختصاص دهید. این می تواند شامل مطالبی باشد که شما هم نمی دانید. موارد مهم را زودتر در جلسه مطالعه خود یا بعد از استراحت قرار دهید. تا حد ممکن دقیق باشید. به عنوان مثال، می توانید بنویسید: 

 • 8:00 تا 21:00: خواندن صفحات 60-100 کتاب درسی تاریخ
 • 9:00 تا 21:15: استراحت
 • 9:15 تا 22:15: خواندن صفحاتی که اسناد اولیه 4-10 را در کتاب منبع تاریخ پوشش می دهند
 • 10:15 تا 22:30: استراحت

4از بهترین روش های درس خواندن خود استفاده کنید. 

هر فردی سبک یادگیری متفاوتی دارد. دانستن اینکه چگونه به بهترین شکل مطالعه می کنید، می تواند به شما کمک کند تا شب را به موثرترین روش سپری کنید. همچنین ممکن است به شما در حفظ بهتر اطلاعات کمک کند. 

در مورد شب گذشته یا شرایطی که در آن راحت تر مطالعه کرده اید فکر کنید. از چه روش ها یا تکنیک هایی استفاده کردید؟

برای مثال، اگر در سکوت کامل بهترین کار را دارید، در خانه یا کتابخانه مطالعه کنید. اگر به کمی سر و صدا نیاز دارید، یک کافه شبانه را امتحان کنید.

5در حین مطالعه یادداشت بردارید. 

داشتن یک دفترچه یادداشت و خودکار می تواند به شما در حفظ اطلاعات در حین مطالعه در طول شب کمک کند. مهم است که یادداشت های خود را با دست بگیرید، زیرا مطالب را بسیار موثرتر از تایپ کردن آنها در رایانه یاد خواهید گرفت و درک خواهید کرد. [4] یادداشت برداری همچنین ممکن است به شما کمک کند در طول شب بیدار و هوشیار بمانید.

فقط مهم ترین نکات را بنویسید یا فهرستی از کلمات کلیدی یا سرفصل ها را با توضیح کوتاه 3-6 کلمه ای نگه دارید. 

یادداشت های خود را روز بعد قبل از امتحان یا زمانی که تکلیف شما موعد مقرر است مرور کنید.

6در طول شب به سرعت خود را ادامه دهید. 

مهم است که روشمند کار کنید و تا آنجا که ممکن است در طول شب به برنامه خود پایبند باشید. این تضمین می کند که موادی را که باید بپوشانید بدون اینکه خیلی خسته شوید عبور کنید.

قبل از اینکه شروع کنید به یادآوری کارهایی که باید انجام دهید، برنامه خود را مرور کنید.

هر تکلیف را به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر باید در یک ساعت قبل از استراحت، 40 صفحه را بخوانید، هر 15 دقیقه، 10 صفحه را بخوانید.

سرعت شما ممکن است نیاز به اصلاح در طول شب داشته باشد، اما پایبندی به یک فرمول اساسی و قابل کنترل ممکن است به شما کمک کند تا از مطالب استفاده کنید.

7با گروهی از افراد مطالعه کنید.

 اگر چندین نفر در حال مطالعه یک ماده هستند، از برخی بخواهید که یک گروه مطالعه بسازند. وجود گروهی که با هم کار می‌کنند یا ایده‌های خود را مبادله می‌کنند، ممکن است به شما کمک کند بیدار و هوشیار بمانید و مطالب مورد نیاز را به روشی مؤثرتر از بین ببرید.

هر فردی سبک های یادگیری و نقاط قوت متفاوتی دارد. ممکن است شخص دیگری مطالبی را که شما نمی فهمید مطالعه کرده یا درک کرده باشد.

حجم کار را بین یکدیگر تقسیم کنید و سپس ارائه دهید. پس از تکمیل هر ارائه، از یکدیگر سؤال بپرسید. [6]

به یک برنامه دقیق پایبند باشید تا گروه مطالعه شما به طور تصادفی به یک گروه اجتماعی تبدیل نشود.

8پس از حدود 8 تا 10 ساعت مطالعه، مطالعه را متوقف کنید. 

در این مرحله، احتمالاً بسیار خسته خواهید شد و ممکن است از کار خود استرس و گیج شوید. مواد مطالعه خود را کنار بگذارید و در صورت امکان به خودتان اجازه دهید چند ساعت بخوابید.

به یاد داشته باشید: حتی یک چرت 90 دقیقه ای می تواند به شما کمک کند تا برای روز تازه و تمرکز مجدد داشته باشید.

درس خواندن در شب
درس خواندن در شب

قسمت2 هشیار ماندن تمام شب

1چراغ ها را روشن کن

 نور سفید روشن بدن شما را تحریک می کند تا بیدار بماند. اطمینان از وجود نور کافی روشن در مکانی که برای مطالعه در طول شب انتخاب کرده‌اید، می‌تواند شما را از خواب‌آلودگی باز دارد و به شما کمک می‌کند تا بهتر روی مطالبی که باید بپوشانید تمرکز کنید.

مکانی را با منبع نور سفید روشن پیدا کنید. اگر در خانه مطالعه می کنید، لامپ معمولی خود را برای گزینه روشن و وات بالاتر خاموش کنید.

مینی لایت یا لامپ را در نظر بگیرید. این ممکن است باعث تحریک بیشتر مغز شما شود تا شما را بیدار و هوشیار نگه دارد.

2از حواس پرتی خودداری کنید.

 اگر تمام ساعت‌ها مشغول مطالعه هستید، باز نگه داشتن دستگاه‌ها و پیام‌رسان‌های چت برای تحریک می‌تواند وسوسه انگیز باشد. این می تواند حواس شما را از جلسه مطالعه منحرف کند و در نهایت به عملکرد شما در آزمون یا تکلیف آسیب برساند.

در صورت امکان گوشی یا تبلت خود را خاموش کنید. اگر نه، صدا را خاموش کنید تا وسوسه نشوید که هر بار که برای شما هشدار ارسال می کند، آن را بررسی کنید.

به دوستان و خانواده خود اطلاع دهید که شما نیاز به مطالعه دارید و آنها نباید در طول عصر با شما تماس بگیرند، مگر اینکه در شرایط اضطراری باشد.

3آدامس بجوید یا نعناع بمکید. 

داشتن چیزی که دهان شما را اشغال کند ممکن است به شما کمک کند شب را سپری کنید. آدامس یا آب نبات نعناع نیز می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و هوشیاری شما را افزایش دهد.

جویدن هر نوع آدامس به شما کمک می کند هوشیار باشید.

در نظر بگیرید که یک شیشه کوچک روغن نعناع را در نزدیکی خود نگه دارید تا بو کنید. رایحه آن می تواند مغز شما را تحریک کرده و به شما در حفظ اطلاعات بیشتر کمک کند.

4ترسیم

 اگر می بینید که توانایی تمرکز شما کاهش یافته است، سعی کنید روی یک صفحه کاغذ یدک بکشید یا نقاشی کنید. انجام کارهای خلاقانه مانند دودل کردن، کشیدن نقاشی یا حتی غلتاندن یک قطعه خاک رس ممکن است شما را هوشیارتر و آرام تر کند. 

بیش از 10 دقیقه دودل یا نقاشی بکشید. این ممکن است شما را آرام کند و به شما کمک کند بهتر تمرکز کنید.

اگر دوست ندارید نقاشی بکشید یا دودل کنید، کار دیگری انجام دهید. هنگام مطالعه چیزی را در دست خود بغلتانید یا توپ استرس را بگیرید.

5یک میان وعده بخورید. 

مطالعه در طول شب می تواند انرژی زیادی نیاز داشته باشد. خوردن یک میان وعده هر دو ساعت یکبار می تواند به شما کمک کند هوشیار بمانید و به شما فرصتی برای استراحت بدهد. چیزی سبک حاوی پروتئین مانند یک تکه پنیر، میوه تازه، گرانولا یا مقداری چوب شور بخورید. ساندویچ کره بادام زمینی و ژله نیز گزینه خوبی است.

حتما یک فنجان یا بطری آب همراه میان وعده خود داشته باشید تا هیدراته بمانید.

6به خودتان استراحت های کوتاه بدهید.

 اگر با پشتکار روی مطالب و اطلاعات تمرکز کنید، احتمالا خسته می شوید و تمرکز خود را از دست می دهید. پس از 60 تا 90 دقیقه مطالعه، 10 تا 15 دقیقه به خود استراحت دهید تا تجدید قوا و تمرکز کنید. [12]

به پیاده روی کوتاه بروید، در اتاق قدم بزنید یا یوگای سبک یا حرکات کششی انجام دهید. هر فعالیتی باعث گردش خون، اکسیژن رسانی به مغز، آرامش بدن و کمک به بازگشت به جریان کار می شود.

در صورت لزوم از فرصت استفاده کنید و از حمام استفاده کنید.

از فشار دادن بدون وقفه در بازه زمانی 60 تا 90 دقیقه ای خودداری کنید. این می تواند شما را خسته تر کند، بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و حتی در یادگیری کارآمدتر شود.

قسمت3تمام شب راحت بودن

1بانک خواب

ممکن است از قبل از یک تکلیف یا آزمون آتی مطلع باشید که ممکن است نیاز به بیدار ماندن تمام شب داشته باشد. پیش بینی این موضوع با تغییر اندکی الگوی خواب ممکن است بیدار ماندن تمام شب را در زمان فرا رسیدن زمان آسان تر کند. به یاد داشته باشید که زیاد از خواب بانکی خودداری کنید زیرا می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و به استقامت و توانایی شما برای مطالعه مؤثر آسیب برساند.

قبل از اینکه بدانید باید تمام شب را درس بخوانید، زودتر بخوابید یا دیرتر از خواب بیدار شوید. فقط یک یا دو ساعت اضافی می تواند به شما کمک کند تمام شب بیدار بمانید.

این زمان اضافی می‌تواند بدن شما را برای شب‌های تمام شب راهنمایی کند و همچنین چند ساعت ذخیره خواب اضافی به شما بدهد تا در هنگام شب از آن استفاده کنید.

2چرت بزن

 اگر پیش‌بینی نمی‌کردید که مجبور باشید تمام شب را مطالعه کنید، می‌توانید یک «چرت پیشگیری‌کننده» برای کمک به گذراندن عصر خود داشته باشید. این نه تنها می تواند به شما کمک کند تا شب را پشت سر بگذارید، بلکه ممکن است حافظه، خلاقیت، خلق و خوی، هوشیاری و عملکرد شناختی شما را نیز تقویت کند. [14]

90 دقیقه بین ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر برای عملکرد مطلوب بخوابید. اگر تصمیم دارید شب چرت بزنید، این کار را بین ساعت ۱ تا ۳ صبح انجام دهید.

یک چرت 90 دقیقه ای می تواند به اندازه چرت زدن 3 ساعته موثر باشد.

توجه داشته باشید که اثرات چرت زدن تنها 8 تا 10 ساعت باقی می ماند. ممکن است بخواهید درست قبل از شروع مطالعه یک چرت کوتاه داشته باشید تا شما را در طول شب سپری کند.

3سبک بخورید و از وعده های غذایی سنگین یا میان وعده های شیرین خودداری کنید. 

غذاهای سنگین خون را از مغز شما دور می کند تا به هضم غذا کمک کند. در عوض، انتخاب های سبک تری مانند سوپ و سالاد حاوی پروتئین مانند مرغ را در نظر بگیرید. همچنین مراقب باشید از غذاهای حاوی قند زیاد خودداری کنید، زیرا ممکن است هوشیاری شما را کاهش دهد و بر خلق و خوی شما تأثیر منفی بگذارد.

غذاهای سبک و غنی از پروتئین می توانند انرژی شما را برای گذراندن شب بدون اینکه شما را سنگین کنند، افزایش دهند.

اگر احساس کمبود انرژی دارید، آب نبات را کنار بگذارید و به جای آن ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید. این می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد، شما را آرام کند و هوشیاری را بهبود بخشد. [15]

4با نوشیدن آب زیاد هیدراته بمانید. 

کم آبی بدن می تواند باعث خستگی، سردرد و سرگیجه شود که همگی می توانند هوشیاری را کاهش دهند. این را با نوشیدن حداقل 8 اونس آب در هر ساعت در طول روز و شب حفظ کنید. با خیال راحت قهوه یا چای بنوشید، اما توجه داشته باشید که ممکن است به شما کمکی نکند بیشتر بیدار بمانید یا هوشیارتر باشید.[16]

در واقع، اگر مقدار زیادی کافئین یا نوشیدنی های انرژی زا مصرف کرده اید، ممکن است شما را عصبانی کنند و نتوانید به طور موثر مطالعه کنید. 

در روزها و ساعات قبل از یک جلسه مطالعه تمام شبانه از مصرف الکل خودداری کنید. این می تواند شما را خواب آلود کند و نتوانید تمرکز کنید.

5لباس راحت بپوشید. 

راحت نبودن می تواند یک جلسه مطالعه تمام شب را طولانی کند و احساس شکنجه کند. لباس‌های راحت را انتخاب کنید که به شما امکان حرکت می‌دهد و در طول شب تنگ‌تر نمی‌شوند.

شلوارها و تاپ‌هایی را انتخاب کنید که مناسب نیستند. به عنوان مثال، یک جفت جین تنگ به جای عرقیات یا شلوار یوگا می تواند باعث خواب آلودگی پاهای شما شود. 

اگر در یک منطقه خنک مطالعه می کنید، لایه های لایه بپوشید. به این ترتیب، اگر خیلی گرم شدید، بدون نیاز به رفتن و تغییر کامل، می توانید لایه های اضافی را حذف کنید.

کفش راحت بپوشید. اگر برای مدت طولانی نشسته باشید، ممکن است پاهایتان متورم شوند. سعی کنید دمپایی، کفش دویدن یا کفش تخت بپوشید. 

6با وضعیت مناسب بنشینید. 

صاف نشستن می تواند شما را هوشیار نگه دارد و به شما در جلوگیری از تنش در گردن و شانه ها کمک کند. [21] حفظ وضعیت بدنی مناسب در طول شب ممکن است به شما کمک کند به طور موثرتری مطالعه کنید و شب را راحت تر بگذرانید. 

صندلی با پشتی را بر خلاف چهارپایه انتخاب کنید. این به شما کمک می کند به درستی بنشینید و هوشیار بمانید. روی زمین نگه داشتن پاها به شما کمک می کند در وضعیت مناسب بنشینید. 

سر و گردن خود را در حالت خنثی و صاف نگه دارید. شکم خود را بکشید، پشت خود را صاف کنید و شانه های خود را به عقب فشار دهید. این به شما کمک می کند تا اکسیژن کافی برای بیدار نگه داشتن و هوشیاری شما دریافت کنید. خم نشوید، زیرا ممکن است شما را خواب آلود کند.

7پاهای خود را دراز کنید. 

هر ساعت، برخیزید یا حرکات کششی کوچک با پاهای خود انجام دهید. این نه تنها می تواند به شما یک مینی استراحت بسیار مورد نیاز بدهد، بلکه به شما کمک می کند با گردش خون در سراسر بدن هوشیار بمانید.

حرکات و کشش های مختلف مانند فشار دادن پاها به جلو، هل دادن و کشیدن انگشتان پا به سمت و دور از خود و انجام دایره های مچ پا و مچ را امتحان کنید.

اگر باعث وقفه یا آزار کسی در مجاورت شما نمی شود، برای انجام حرکات کششی بلند شوید.

سوالات پرسیده شده درس خواندن شبانه

چگونه صبح زود بیدار شویم؟

می توانید زودتر از حالت عادی بخوابید و مطمئن شوید این کار را تا چند هفته به دقت انجام دهید. به مرور صبح ها زودتر بیدار می شوید.

چگونه می توانم یک شبه درس بخوانم بدون اینکه والدینم اذیت شوند؟

دلیلی وجود ندارد که والدین تان ندانند که شما دوست دارید در طول شب مطالعه کنید. به نظر من چون شب ها بهتر درس می خوانم باید با پدر و مادرت بحث کنی. به آنها بگویید که به شما کمک می کند بهتر تمرکز کنید و بیشتر روی کار خود متمرکز شوید. علاوه بر این، دلایل زیادی وجود دارد که شب به شما کمک می کند (والدین/دوستان در خواب هستند، اکثر مردم آفلاین هستند، بنابراین شما در رسانه های اجتماعی حضور ندارید)

در این بین استراحت کنیم، چگونه روی مطالعه تمرکز خواهیم کرد؟

45 دقیقه مطالعه و 15 دقیقه استراحت ضروری است. اما اگر به نظر می رسد که میل به ترک تحصیل در فواصل زمانی و به تعویق انداختن آن دارید، مشکل ساز خواهد شد. به عواقب درس نخواندن و مزایای درس خواندن فکر کنید. یک تایمر تنظیم کنید و وقتی 15 دقیقه تمام شد، به مطالعه خود بازگردید.

نکات

 • جویدن آدامس نعناع ممکن است به تحریک مغز شما کمک کند.
 • برای توصیه های بیشتر در مورد اجتناب از خواب آلودگی در حین مطالعه یا روز بعد، به راه هایی برای مبارزه با خواب آلودگی نگاه کنید .

هشدارها

 • از مصرف دارو و جویدن آدامس به صورت دائم خودداری کنید. از طرفی بیخوابی بیش از 20 ساعت زیان شدید به شما وارد می کند. این می تواند منجر به نوسانات خلقی و کاهش سطح انرژی کلی شما و همچنین توانایی شما برای تمرکز، تمرکز و یادگیری شود. نداشتن خواب کافی می تواند واقعاً مخرب باشد.
 • درس خواندن در شب
 • نحوه درس خواندن در شب برای کنکور
 • درس خواندن در شب بهتر است یا صبح
 • عوارض درس خواندن در شب
 • معایب درس خواندن
 • شب امتحان چگونه درس بخوانیم
 • چگونه مستمر درس بخوانیم
 • بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *