روش مطالعه کردن

روش مطالعه برترین دانش آموزان جهان

روش مطالعه

وقتی به مطالعه می نشینید، چگونه آن حجم عظیم اطلاعات را از کتاب ها و یادداشت های پیش روی خود به نقطه ای قابل اعتماد در ذهن خود منتقل می کنید؟ شما باید عادات خوب مطالعه را در خود ایجاد کنید. در ابتدا، تلاش آگاهانه زیادی برای تغییر عادات مطالعه شما نیاز است، اما پس از مدتی، این امر به ماهیت دوم تبدیل خواهد شد و مطالعه آسان تر خواهد شد.

 روش مطالعه کردن
روش مطالعه کردن

قسمت1آماده شدن برای مطالعه

1زمان خود را مدیریت کنید.

 یک برنامه هفتگی تنظیم کنید و زمان مشخصی را در روز به مطالعه اختصاص دهید. این می تواند در مجموع یک ساعت یا حتی 3 ساعت باشد. این نمرات شما را نیز بهبود می بخشد. این مقدار بسته به اینکه شما در دبیرستان یا کالج هستید متفاوت خواهد بودو همچنین بسته به رشته تحصیلی متفاوت است. اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است به برنامه خود پایبند هستید، اما نترسید که گاهی اوقات از برنامه خارج شوید تا برای آخرین امتحان آینده بیشتر مطالعه کنید. مطمئن شوید که این طرح مطالعه واقع بینانه است و غیرممکن نیست. [1]

شما باید بین مدرسه، کار و فعالیت های فوق برنامه تعادل برقرار کنید. اگر واقعاً با کلاس‌هایتان مشکل دارید، ممکن است بخواهید کار بعد از مدرسه یا یک فعالیت فوق برنامه را تا زمانی که نمراتتان بالا بیاید کنار بگذارید. باید زمان خود را اولویت بندی کنید. به یاد داشته باشید: تحصیلات شما مهمترین چیز است زیرا پایه و اساس موفقیت آینده شما است. [2]

برای کلاس‌های دبیرستان، باید ساعت‌هایی را که در هر کلاس مطالعه می‌کنید، بر اساس سختی کلاس و چند ساعت اعتبار کلاس قرار دهید. به عنوان مثال، اگر یک کلاس فیزیک 3 ساعته دارید که واقعاً سخت است، می خواهید 9 ساعت در هفته (3 ساعت در 3 برای سختی سخت) مطالعه کنید. اگر دوره ادبیاتی دارید که 3 ساعت ارزش دارد و به نوعی سخت است، ممکن است بخواهید 6 ساعت در هفته (3 ساعت در 2 برای سختی متوسط) مطالعه کنید.

2دست بجنبون.

 بهترین سرعت را برای مطالعه خود پیدا کنید و بر اساس آن تنظیم کنید.[3]برخی از مفاهیم یا کلاس ها به طور طبیعی به شما می آیند، بنابراین می توانید آنها را سریعتر مطالعه کنید. کارهای دیگر ممکن است دو برابر بیشتر از شما طول بکشد. زمان لازم را صرف کنید و با سرعتی که احساس راحتی می کنید مطالعه کنید.

مطالعه در فواصل 20 دقیقه ای به شما کمک می کند تا حفظ اطلاعات را بسیار آسان تر کنید.

اگر آهسته تر مطالعه می کنید، به یاد داشته باشید که برای مطالعه به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

3استراحت کافی داشته باشید.

در برنامه خود زمان کافی برای خواب کافی اختصاص دهید . هر شب خوب بخوابید و از زمان مطالعه خود بهترین استفاده را خواهید برد. این مهم است که شما به آزمون منتهی می شوید، و به ویژه درست قبل از شرکت در آزمون مهم است. مطالعات نشان داده اند که خواب با بهبود حافظه و توجه بر تست زدن تاثیر مثبت دارد. بیدار ماندن تمام شب برای مطالعه ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما از جلسه تمرینی شبانه خود صرف نظر کنید. اگر در طول هفته ها مطالعه می کنید، به هر حال نیازی به انباشتگی ندارید. خواب خوب شبانه به عملکرد بهتر شما کمک می کند. شما احساس خستگی یا خستگی نمی کنید[5]

اگر علیرغم تلاش‌هایتان کمی کم خوابید، قبل از مطالعه یک چرت کوتاه بزنید . چرت خود را به 15-30 دقیقه محدود کنید. پس از بیدار شدن از خواب، درست قبل از شروع، مقداری فعالیت بدنی (مثل زمان استراحت) انجام دهید.

4ذهن خود را از هر چیزی که به موضوعی که مطالعه می کنید ربطی ندارد پاک کنید.

 اگر چیزهای زیادی در ذهن خود دارید، قبل از شروع مطالعه، چند لحظه برای خود یادداشت هایی در مورد آنچه به آن فکر می کنید و احساستان بنویسید. این به شما کمک می کند تا ذهن خود را پاک کنید و تمام افکار خود را روی کار خود متمرکز کنید.

5حواس پرتی الکترونیکی را از بین ببرید.

 یکی از بدترین عوامل حواس پرتی برای مطالعه، وسایل الکترونیکی هستند. آنها به شبکه های اجتماعی متصل هستند، شما پیامک هایی را از طریق تلفن خود دریافت می کنید و لپ تاپ شما به اینترنت متصل است. تلفن همراه خود را ساکت کنید یا آن را در کیف خود نگه دارید تا اگر کسی با شما تماس گرفت یا به شما پیام داد، حواس شما را پرت نکند.[7] اگر می توانید، لپ تاپ خود را باز نکنید و آن را به اینترنت وصل نکنید.

اگر به راحتی توسط سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، فیس‌بوک یا دیگران حواس‌تان پرت می‌شود، یکی از برنامه‌های موجود را دانلود کنید تا فوراً برخی از سایت‌های حواس‌پرتی را در رایانه‌تان مسدود کنید. وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید مانند قبل دسترسی به همه سایت‌ها را رفع انسداد کنید.

 روش مطالعه کردن

قسمت2 تنظیم فضای مطالعه

1یک مکان مطالعه خوب پیدا کنید. 

کنترل فضای مطالعه خود را به دست آورید. باید احساس راحتی کنید تا درس خواندن لذت بیشتری داشته باشد.[9]اگر از نشستن پشت میز در کتابخانه متنفرید، پس جایی بسیار دلپذیرتر پیدا کنید، مانند مبل یا یک صندلی کیسه ای روی زمین. سعی کنید با لباس راحت مطالعه کنید، مانند یک سویشرت دنج یا شلوار یوگا. [10] مکانی که در آن مطالعه می کنید باید عاری از حواس پرتی و نسبتاً ساکت باشد. [11]

مکانی را آنقدر راحت انتخاب نکنید که خطر به خواب رفتن را داشته باشید. شما می خواهید راحت باشید، نه آماده به خواب رفتن. وقتی خسته هستید، تخت جای مطالعه خیلی خوبی نیست.

ترافیک خارج از پنجره شما و مکالمات آرام در کتابخانه صدای سفید خوبی دارند، اما قطع صحبت خواهر و برادر و پخش موسیقی در اتاق بعدی اینطور نیست. ممکن است بخواهید به جایی دور از افرادی بروید که ممکن است باعث حواس پرتی شوند یا از آنها بخواهید برای مدتی ساکت بمانند.

2موسیقی پس زمینه را با دقت انتخاب کنید. 

برخی افراد هنگام مطالعه سکوت را ترجیح می دهند، برخی دیگر موسیقی را در پس زمینه ترجیح می دهند. موسیقی می تواند برای مطالعه شما مفید باشد، زیرا به شما کمک می کند آرام باشید، خلق و خوی شما را بالا می برد و به شما انگیزه می دهد. اگر به موسیقی گوش می دهید، به موسیقی دستگاهی بچسبید، موسیقی ای که هیچ واژه ای مانند کلاسیک، موسیقی موسیقی، ترنس یا باروک ندارد. [12]

اگر حواس شما را پرت نمی کند، به موسیقی آشنا با کلمات گوش دهید. هر چیزی که حواس شما را از مطالعه منحرف می کند را خاموش کنید. ممکن است بتوانید به موسیقی راک با کلمات گوش دهید اما نه پاپ. بفهمید چه چیزی برای شما کار می کند.

دقت کنید که صدای موسیقی را با صدای متوسط ​​تا کم نگه دارید. موسیقی بلند می تواند حواس شما را پرت کند در حالی که موسیقی آرام می تواند در حین مطالعه به شما کمک کند.

از رادیو بگذر تبلیغات و صدای دی جی می تواند شما را از منطقه مطالعه خارج کند. [13] تلویزیون ها همچنین می توانند حواس شما را پرت کنند، بنابراین آنها را خاموش کنید.

3به صداهای پس زمینه گوش دهید. 

صداهای پس‌زمینه می‌توانند به شما کمک کنند «در منطقه قرار بگیرید» و بدون حواس‌پرتی بر روی مطالعه‌تان تمرکز کنید. صداهای طبیعی مانند صداهای آبشار، باران، رعد و برق و صداهای جنگل می توانند نویز سفید کافی برای تمرکز شما ایجاد کنند و صداهای دیگر را مسدود کنند. مکان های آنلاین زیادی برای یافتن این نوع صداها وجود دارد، از جمله YouTube. [14]

4تلویزیون را خاموش نگه دارید روشن بودن تلویزیون هنگام مطالعه به طور کلی ایده بدی است. این می تواند حواس شما را بسیار پرت کند و باعث شود به جای کتاب روی برنامه تلویزیونی یا فیلم تمرکز کنید. بعلاوه، صداها بسیار حواس‌پرت کننده هستند زیرا مرکز زبان مغز شما را درگیر می‌کند. [15]

5میان وعده هوشمند. 

هنگام مطالعه به جای غذاهای پر از قند و چربی، غذاهای سالم و مغذی بخورید. به سراغ غذاهای تقویت‌کننده انرژی مانند میوه‌ها یا غذاهایی بروید که احساس سیری کنید، مانند سبزیجات و آجیل. اگر چیزی شیرین نیاز دارید، شکلات تلخ بخورید. برای هیدراته نگه داشتن بدن آب بنوشید و اگر به افزایش کافئین نیاز دارید چای بنوشید.

از غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات زیاد مانند نودل فوری، چیپس و آب نبات اجتناب کنید. نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه های شیرین ننوشید. آنها حاوی مقادیر زیادی قند هستند که باعث خرابی شما می شود. اگر قهوه می نوشید، از نوشیدنی های قندی خودداری کنید. [16]

هنگام شروع یک جلسه مطالعه، میان وعده های خود را آماده کنید تا گرسنه نشوید و به دنبال غذا نگردید.

مشاوره روانشناسی تحصیلی
روش مطالعه کردن

قسمت3استفاده از تکنیک های مطالعه موثر

1یک رویکرد پنج مرحله ای را امتحان کنید: 

نظرسنجی، پرسش، خواندن، بازخوانی و مرور. این روش SQ3R یا SQRR نامیده می شود و یک روش مطالعه است که شامل خواندن فعال است که به درک و یادگیری مطالب کمک می کند. این روش به شما کمک می‌کند تا مطالب را پیش‌نمایش کنید و به طور فعال مطالعه کنید تا هنگام خواندن یک فصل یا مقاله، آمادگی بیشتری داشته باشید.

با Survey شروع کنید ، یعنی نگاهی اجمالی به فصل برای جستجوی جداول، شکل‌ها، عنوان‌ها و هر کلمه پررنگ.

سپس سوال با ساخت یک عنوان را به یک سوال.

در حالی که سعی می کنید به سوالاتی که از سرفصل های بخش مطرح کرده اید پاسخ دهید، فصل را بخوانید .

پاسخ سوالات را به صورت شفاهی و هر اطلاعات مهمی را که از این فصل به یاد دارید، بخوانید .

فصل را مرور کنید تا مطمئن شوید که تمام ایده های اصلی را درج کرده اید. سپس به این فکر کنید که چرا این مهم است.

2از استراتژی دزد استفاده کنید.

 وقتی شروع به مطالعه یک فصل جدید می‌کنید، اگر پیش‌نمایش فصل را با استفاده از THIEVES پیش‌نمایش کنید، اطلاعات موجود در آن بسیار معنادارتر و یادگیری آن آسان‌تر می‌شود.

با عنوان شروع کنید . عنوان در مورد انتخاب/مقاله/فصل به شما چه می گوید؟ قبلاً در مورد موضوع چه می دانید؟ هنگام مطالعه باید به چه چیزی فکر کنید؟ این به شما کمک می کند مطالعه خود را چارچوب بندی کنید.

“عناوین” و عنوان های فرعی را اسکن کنید. این عناوین و زیرعنوانها در مورد آنچه خواهید خواند به شما چه می گویند؟ هر عنوان و عنوان فرعی را به یک سؤال تبدیل کنید تا به خواندن شما کمک کند.

به سراغ مقدمه بروید. مقدمه در مورد خواندن چه چیزی به شما می گوید؟

جمله اول هر پاراگراف را بخوانید اینها به طور کلی جملات موضوعی هستند و به شما کمک می کنند در مورد اینکه پاراگراف ها درباره چه چیزی هستند فکر کنید.

به تصاویر و واژگان نگاه کنید . این شامل جداول، نمودارها و نمودارها می شود. مهمتر از آن، به کلمات، کلمات یا پاراگراف های با رنگ های مختلف و لیست های عددی پررنگ، مورب و خط دار نگاه کنید.

سوالات پایان فصل را بخوانید تا پایان خواندن فصل چه مفاهیمی را باید بدانید؟ در حین مطالعه این سوالات را در ذهن داشته باشید.

قبل از اینکه فصل را به طور کامل بخوانید، به خلاصه فصل نگاه کنید تا ایده خوبی درباره موضوع فصل پیدا کنید.

3جزئیات مهم را برجسته کنید.

 از یک هایلایتر استفاده کنید یا زیر مهم ترین نکات در متن متن خط بکشید تا در هنگام مرور مطالب بتوانید آنها را راحت تر تشخیص دهید. [17] همه چیز را برجسته نکنید – این هدف را شکست می دهد. در عوض، فقط مهمترین عبارات و کلمات را برجسته کنید. [18] همچنین یادداشت برداری با مداد در حاشیه با کلمات خود برای خلاصه کردن یا اظهار نظر در مورد نکات مهم کمک می کند.

همچنین می‌توانید فقط این بخش‌ها را بخوانید تا به سرعت مطالبی را که یاد گرفته‌اید، در حالی که هنوز در حافظه‌تان تازه هستند مرور کنید و کمک کنید تا نکات اصلی در آن جا بیفتند.

اگر کتاب درسی متعلق به مدرسه است، می‌توانید از یادداشت‌های چسبناک برجسته یا یک یادداشت چسبنده معمولی در کنار جمله یا پاراگراف استفاده کنید. یادداشت های خود را روی یک یادداشت چسبناک یادداشت کنید و آن را در کنار پاراگراف بچسبانید.

همچنین اگر می خواهید مقدار زیادی از مطالب را برای مدت طولانی تری به خاطر بسپارید، مثلاً برای امتحان نهایی، برای یک مطالعه جامع، راه خوبی برای مرور دوره ای به این روش است تا نکات اصلی چیزهایی را که قبلاً یاد گرفته اید در ذهن خود حفظ کنید. امتحان در رشته شما، برای فارغ التحصیل شفاهی، یا برای ورود به یک حرفه.

4مطالب را خلاصه یا خلاصه کنید. 

یکی از راه های خوب مطالعه این است که مطالب را در یادداشت های خود و در کتاب درسی با کلمات خود بنویسید. به این ترتیب می توانید به جای زبان کتاب درسی، به آن با شرایط خود فکر کنید. در صورت وجود ارتباط، خلاصه های خود را در یادداشت های خود بگنجانید. شما همچنین می توانید یک طرح کلی ایجاد کنید. آن را بر اساس ایده های اصلی و فقط مهم ترین نکات فرعی سازماندهی کنید. [19]

اگر حریم خصوصی کافی دارید، به خواندن خلاصه های خود با صدای بلند نیز کمک می کند تا حواس بیشتری را درگیر کنید. اگر شما یک زبان آموز شنیداری هستید، یا در هنگام بیان کلامی بهتر یاد می گیرید، پس این روش می تواند به شما کمک کند.

اگر در خلاصه کردن مطالب به گونه‌ای که در ذهنتان بماند مشکل دارید، سعی کنید آن را به شخص دیگری آموزش دهید. وانمود کنید که دارید آن را به کسی آموزش می‌دهید که چیزی در مورد موضوع نمی‌داند! به عنوان مثال، نحوه حفظ مناطق و استان های کانادا به عنوان راهنمای مطالعه برای دانش آموز کلاس هشتم ساخته شده است.

هنگام خلاصه سازی از رنگ های مختلف استفاده کنید. مغز وقتی اطلاعات را با رنگ مرتبط می کند راحت تر به خاطر می آورد.

5فلش کارت درست کنید

 این معمولا با کارت های شاخص انجام می شود. یک سوال، اصطلاح یا ایده را در یک طرف قرار دهید و طرف دیگر حاوی پاسخ باشد. اینها راحت هستند زیرا می توانید آنها را با خود حمل کنید و زمانی که منتظر اتوبوس هستید، شروع کلاس هستید یا چند لحظه استراحت دارید، آنها را مطالعه کنید. 

همچنین می‌توانید برنامه‌های رایانه‌ای را دانلود کنید که فضا و هزینه کارت‌های فهرست را کاهش می‌دهند. شما همچنین می توانید فقط از یک تکه کاغذ معمولی که از وسط تا شده (عمودی) استفاده کنید. سوالات را در سمتی قرار دهید که وقتی کاغذ تا می شود می توانید ببینید. آن را باز کنید تا پاسخ ها را در داخل ببینید. تا زمانی که همه پاسخ‌های درست را به‌طور قابل اعتماد دریافت کنید، خودتان را امتحان کنید. به یاد داشته باشید: “تکرار مادر مهارت است.”

همچنین می‌توانید یادداشت‌های خود را با استفاده از سیستم یادداشت‌برداری کرنل به فلش کارت تبدیل کنید، که شامل گروه‌بندی یادداشت‌هایتان حول کلمات کلیدی است که می‌توانید بعداً با پوشاندن یادداشت‌ها و تلاش برای به خاطر سپردن آنچه نوشته‌اید بر اساس دیدن کلمه کلیدی، خود را امتحان کنید.

6انجمن ها را ایجاد کنید. 

موثرترین راه برای حفظ اطلاعات، گره زدن آن به اطلاعات موجودی است که قبلاً در ذهن شما ثبت شده است. استفاده از تکنیک‌های حافظه می‌تواند به شما کمک کند اطلاعات دشوار یا زیاد را به خاطر بسپارید.

از سبک یادگیری خود بهره ببرید . به آنچه قبلاً یاد گرفته اید فکر کنید و به راحتی به خاطر بسپارید – اشعار آهنگ؟ رقص؟ تصاویر؟ آن را در عادات مطالعه خود قرار دهید. اگر در به خاطر سپردن مفهومی مشکل دارید، یک صدای جرنگ جرنگ در مورد آن بنویسید (یا متن آهنگ مورد علاقه خود را بنویسید ). رقص یک رقص نماینده؛ طنز بکش . هر چه احمقانه تر و ظالمانه تر، بهتر است. بیشتر مردم بیشتر تمایل دارند چیزهای احمقانه را به یاد بیاورند تا چیزهای خسته کننده.

از یادگاری (کمک های حافظه) استفاده کنید. تنظیم مجدد اطلاعات دنباله ای است که برای شما معنادار است. برای مثال، اگر کسی می‌خواهد نت‌های کلید سه‌گانه را در موسیقی به خاطر بسپارد، یادداشت یادگاری Every Good Boy Deserves Fudge = E, G, B, D, F را به خاطر بسپارید. یادآوری یک جمله بسیار آسان‌تر از یک سری حروف تصادفی است. . [21] همچنین می‌توانید یک قصر حافظه یا اتاق رومی بسازید تا فهرست‌هایی مانند سیزده مستعمره اصلی در آمریکا را به ترتیب زمانی به خاطر بسپارید. اگر لیست کوتاه است، با استفاده از یک تصویر در ذهن خود، موارد را به یکدیگر پیوند دهید.

اطلاعات را با نقشه ذهنی سازماندهی کنید . نتیجه نهایی نقشه برداری باید ساختاری وب مانند از کلمات و ایده هایی باشد که به نوعی در ذهن نویسنده به هم مرتبط هستند.

از مهارت های تجسم استفاده کنید. فیلمی را در ذهن خود بسازید که مفهومی را که می‌خواهید به خاطر بسپارید را نشان می‌دهد و چندین بار آن را پخش کنید. هر جزئیات کوچکی را تصور کنید. از حواس خود استفاده کنید – بوی آن چگونه است؟ نگاه کن؟ احساس؟ صدا؟ طعم؟

7چیزها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید.

یکی از راه های مطالعه این است که چیزها را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. این به شما کمک می کند به جای اینکه سعی کنید همه چیز را یکجا بفهمید، اطلاعات را ذره ذره یاد بگیرید. می توانید موارد را بر اساس موضوع، کلمات کلیدی یا هر روش دیگری که برای شما منطقی است گروه بندی کنید. نکته کلیدی این است که میزان اطلاعاتی را که در یک زمان یاد می گیرید کاهش دهید تا بتوانید قبل از حرکت بر روی یادگیری آن مطالب تمرکز کنید.

8یک برگه مطالعه درست کنید. 

سعی کنید اطلاعاتی را که نیاز دارید در یک صفحه یا در صورت لزوم در دو صفحه خلاصه کنید. آن را با خود همراه داشته باشید و هر زمان که در طول روزهای منتهی به آزمون زمان استراحت داشتید به آن نگاه کنید. یادداشت ها و فصل های خود را بردارید و آن را در موضوعات مرتبط سازماندهی کنید و مهمترین مفاهیم را بیرون بکشید. [22]

اگر آن را روی کامپیوتر تایپ کنید، می توانید با تغییر اندازه فونت، فضاهای حاشیه، یا لیست های گلوله، کنترل بیشتری بر طرح بندی خود داشته باشید. اگر یادگیرنده بصری هستید، این می تواند به شما کمک کند.

قسمت4 روش مطالعه کارامدتر

1استراحت کنید[23]

اگر هر بار چند ساعت مطالعه می کنید، هر نیم ساعت یا بیشتر، 5 دقیقه استراحت کنید. این کار با حرکت دادن مفاصل شما به اطراف بعد از نشستن طولانی مدت کمک می کند. همچنین به آرامش ذهن شما کمک می کند، که می تواند به شما کمک کند مطالب را به طور موثرتری به خاطر بسپارید. این همچنین به شما کمک می کند تا تمرکز خود را از دست ندهید.

آیا چیزی از لحاظ جسمی فعال به خون شما جریان و شما را هوشیار تر. چند جک پرش انجام دهید ، در خانه خود بدوید ، با سگ بازی کنید ، اسکات انجام دهید یا هر کاری که لازم است انجام دهید. فقط به اندازه ای انجام دهید که خود را پمپاژ کنید، اما فرسوده نشوید.

سعی کنید ایستادن را در مطالعه خود ادغام کنید. این ممکن است به معنای راه رفتن در حین خواندن اطلاعات برای خود یا ایستادن در کنار دیوار هنگام خواندن یادداشت های خود باشد. [24]

2از یک کلمه کلیدی برای تمرکز مجدد خود استفاده کنید. 

یک کلمه کلیدی مرتبط با آنچه در حال مطالعه هستید پیدا کنید، و هر زمان که تمرکز خود را از دست دادید، حواس‌تان پرت شد، یا ذهنتان به سمت چیز دیگری رفت، شروع به گفتن آن کلمه کلیدی به طور مکرر در ذهن خود کنید تا زمانی که به موضوع مورد نظر بازگردید. کلمه کلیدی در این تکنیک یک کلمه ثابت و ثابت نیست، بلکه بر اساس مطالعه یا کار شما تغییر می کند. هیچ قانونی برای انتخاب کلمه کلیدی وجود ندارد و هر کلمه ای که فرد احساس کند تمرکز او را برمی گرداند می تواند به عنوان کلمه کلیدی استفاده شود.

به عنوان مثال، هنگامی که در حال خواندن مقاله ای در مورد گیتار هستید، می توان از کلمه کلیدی گیتار استفاده کرد. در حین مطالعه، هر زمان که حواس‌تان پرت شد یا قادر به درک یا تمرکز نیستید، شروع به گفتن کلمه کلیدی گیتار، گیتار، گیتار، گیتار، گیتار کنید تا ذهنتان به مقاله برگردد و سپس بتوانید به خواندن خود ادامه دهید.

3در کلاس یادداشت های خوبی بگیرید. 

وقتی سر کلاس هستید، مطمئن شوید که بهترین یادداشت هایی را که می توانید بردارید. این به این معنی نیست که به دنبال آراستگی بروید یا همه چیز را در جملات کامل بنویسید. شما می خواهید تمام اطلاعات مهم را بدست آورید. گاهی اوقات، ممکن است اصطلاحی را که معلم می گوید بنویسید، سپس به خانه بروید و تعریف را از کتاب درسی خود کپی کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید یادداشت کنید.

یادداشت برداری خوب در کلاس شما را مجبور می کند هوشیار بمانید و به همه چیزهایی که در کلاس می گذرد توجه کنید. همچنین به شما کمک می کند که به خواب نروید.

از اختصارات استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا بتوانید به سرعت کلمات را بدون املای چیزی یادداشت کنید. سعی کنید سیستم مخفف خود را ایجاد کنید، یا از موارد رایج مانند b/t برای بین ، bc برای زیرا ، wo برای بدون ، و cd برای can استفاده کنید.

در کلاس سوالاتی را که به مغز شما وارد می شود بپرسید یا در بحث کلاس مشارکت داشته باشید. راه دیگر برای پرسش یا ایجاد ارتباط این است که آن را در حاشیه یادداشت های خود یادداشت کنید. می‌توانید وقتی به خانه رسیدید، سؤال را بررسی کنید، یا زمانی که در آن روز مشغول مطالعه هستید، می‌توانید این ارتباط را به هم متصل کنید. [25]

4یادداشت های خود را در خانه بازنویسی کنید. 

هنگامی که یادداشت برداری می کنید، روی ضبط اطلاعات بیش از درک یا منظم تمرکز کنید. یادداشت های خود را در کوتاه ترین زمان ممکن پس از کلاس، در حالی که مطالب در ذهن شما تازه است، بازنویسی کنید تا بتوانید هر جای خالی را به طور کامل از حافظه پر کنید. فرآیند بازنویسی یادداشت‌هایتان، رویکرد فعال‌تری برای مطالعه است که باعث می‌شود ذهن خود را فعالانه با اطلاعات درگیر کنید. اگر فقط در حال مطالعه هستید، به راحتی می توانید منطقه بندی کنید. نوشتن آنها باعث می شود در مورد اطلاعات فکر کنید. [26]

این بدان معنا نیست که اصلاً نباید سعی کنید یادداشت های خود را بفهمید یا سازماندهی کنید. فقط وقت خود را برای انجام کاری در کلاس تلف نکنید که بتوانید آن را در خانه تشخیص دهید یا مرتب کنید. یادداشت های کلاس خود را یک «پیش نویس خشن» در نظر بگیرید. سعی کنید از کپی کردن همه چیز از اسلایدهای معلم خودداری کنید.

ممکن است برای شما راحت‌تر باشد که دو دفترچه یادداشت نگه دارید – یکی برای یادداشت‌های «پیش‌نویس خشن» و دیگری برای یادداشت‌های بازنویسی شده‌تان.

برخی از افراد یادداشت های خود را تایپ می کنند، اما برخی دیگر متوجه می شوند که دست خط توانایی آنها را در به خاطر سپردن یادداشت ها افزایش می دهد.

هر چه بیشتر ترجمه کنید، بهتر است. در مورد نقاشی هم همینطور. به عنوان مثال، اگر در حال مطالعه آناتومی هستید، سیستمی را که مطالعه می کنید از حافظه “دوباره ترسیم کنید”.

5چیزها را جالب کنید. 

استدلال های منطقی به شما انگیزه ای برای مطالعه نمی دهد. اینکه فکر کنید “اگر سخت درس بخوانم، وارد دانشگاه خوبی می شوم و شغل خوبی پیدا می کنم” برای شما جالب نخواهد بود. در چیزی که مطالعه می کنید چیز جالبی پیدا کنید. سعی کنید زیبایی هر موضوعی را بیابید و از همه مهمتر سعی کنید آن را با رویدادهای زندگی خود و چیزهایی که به شما علاقه مند است پیوند دهید.

این پیوند ممکن است آگاهانه باشد، مانند انجام واکنش‌های شیمیایی، آزمایش‌های فیزیکی، یا محاسبات ریاضی دستی به منظور اثبات یک فرمول، یا ناخودآگاه، مانند رفتن به پارک، نگاه کردن به برگ‌ها، و فکر کردن، “هوم، اجازه دهید قطعات را مرور کنم.” از برگه ای که هفته گذشته در کلاس زیست یاد گرفتیم.”

از خلاقیت خود برای ساختن مطالب استفاده کنید. سعی کنید داستان هایی بسازید که با اطلاعاتی که مطالعه می کنید مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، سعی کنید داستانی بنویسید که همه موضوعات با S شروع می شوند، همه اشیاء با O شروع می شوند و هیچ فعل حاوی V وجود ندارد. سعی کنید یک داستان مرتبط با کلمات واژگان، شخصیت های تاریخی یا سایر کلمات کلیدی ایجاد کنید. [27]

6ابتدا موضوعات سخت را مطالعه کنید.

 در ابتدای جلسه مطالعه خود با سخت ترین موضوعات یا مفاهیم شروع کنید. به این ترتیب زمان کافی برای مطالعه آنها دارید و پرانرژی و هوشیارتر می شوید. چیزهای ساده تر را برای بعد ذخیره کنید. [28]

ابتدا مهم ترین حقایق را بیاموزید. فقط مطالب را از ابتدا تا انتها مطالعه نکنید. به محض اینکه به هر واقعیت جدیدی رسیدید، آن را حفظ نکنید. وقتی بتوانید اطلاعات جدید را با مطالبی که قبلاً می‌دانید مرتبط کنید، راحت‌تر به دست می‌آید. زمان زیادی را صرف مطالعه چیزهایی نکنید که در آزمون نیستند. تمام انرژی خود را روی اطلاعات مهم متمرکز کنید.

7واژگان مهم را مطالعه کنید.

 به دنبال فهرست واژگان یا کلمات پررنگ در فصل باشید. دریابید که آیا کتاب درسی شما دارای بخش واژگان، واژه نامه یا فهرستی از اصطلاحات است و مطمئن شوید که آنها را کاملاً درک کرده اید. لازم نیست آنها را به خاطر بسپارید، اما هر زمان که مفهوم مهمی در یک زمینه خاص وجود دارد، معمولاً یک اصطلاح خاص برای اشاره به آن وجود دارد. این اصطلاحات را یاد بگیرید و بتوانید به راحتی از آنها استفاده کنید و در تسلط بر خود موضوع راه زیادی را طی کرده اید.

8یک گروه مطالعه بسازید.

 3-4 دوست یا همکلاسی را دور هم جمع کنید و از همه بخواهید فلش کارت خود را بیاورند. آنها را به اطراف بگذرانید و یکدیگر را امتحان کنید. اگر کسی در مورد مفهومی نامشخص است، به نوبت آنها را برای یکدیگر توضیح دهید. بهتر از این، جلسه مطالعه خود را به یک بازی مانند Trivial Pursuit تبدیل کنید.

مفاهیم را بین اعضا تقسیم کنید و از هر یک از اعضا بخواهید مفهوم را به بقیه گروه آموزش دهد یا توضیح دهد.

سخنرانی ها را بین گروه تقسیم کنید و از هر گروه بخواهید مفاهیم کلیدی را خلاصه کند. آنها می توانند آن را به گروه ارائه کنند یا یک خلاصه یا خلاصه 1 صفحه ای برای بقیه گروه ایجاد کنند.

یک گروه مطالعه هفتگی ایجاد کنید. هر هفته را صرف پوشش یک موضوع جدید کنید. به این ترتیب شما در تمام ترم به جای اینکه فقط در پایان ترم مطالعه کنید.

مطمئن شوید که آنها افرادی هستند که واقعاً به مطالعه علاقه دارند.

  • روش مطالعه سریع و دقیق
  • روش مطالعه درس
  • روش های مطالعه و یادگیری
  • روش مطالعه سیمر چیست
  • روش مطالعه دانشمندان
  • روش مطالعه آسان
  • سایت روش مطالعه
  • روش مطالعه برای کنکور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *