پیشرفت در ریاضی کمک می کند در زندگی و مقاطع شغلی و تحصیلی موفق تر باشید. اگر آن را کاربردی یادبگیرید و از آن لذت ببرید. چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم؟

چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم

ریاضی می تواند یک درس دشوار باشد، اما چیزی است که همه می توانند بر آن مسلط شوند. ریاضیات مبتنی بر منطق و قوانینی است که شما می توانید آنها را مطالعه کرده و به کار ببرید – هیچ مهارت خاصی در آن وجود ندارد. ممکن است این موضوع برای دیگران آسان‌تر از آنچه فکر می‌کنید برای شما باشد، باشد، اما اگر تمرین کنید و سخت تلاش کنید، در ریاضیات نیز خوب خواهید بود.

پیشرفت در ریاضی کمک می کند در زندگی و مقاطع شغلی و تحصیلی موفق تر باشید. اگر آن را کاربردی یادبگیرید و از آن لذت ببرید. چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم؟

یادگیری ریاضی

روش1یادگیری جمع و تفریق

1از اشیاء برای شمارش بصری ریاضیات استفاده کنید. 

کیسه ای از تیله بردارید و از آنها استفاده کنید تا به صورت بصری نحوه کار اضافه کردن را ببینید. به عنوان مثال، پنج تیله را از کیسه خارج کنید. حالا سه تیله دیگر را از کیسه خارج کنید. تمام تیله ها را با هم ترکیب کنید و تعداد آنها را بشمارید. شما هشت تیله خواهید داشت. یعنی پنج به اضافه سه برابر با هشت است. 

استفاده از این تاکتیک می تواند به تفریق بصری نیز کمک کند. سعی کنید چهار تیله را از انبوه هشت تیله خود بردارید. در نهایت چهار تیله باقی مانده است. یعنی هشت منهای چهار برابر است با چهار.

چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم؟
چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم؟

2جداول جمع و تفریق خود را تمرین کنید. 

می‌توانید کتاب‌های کار را به‌صورت آنلاین خریداری کنید یا از وب‌سایت‌های رایگان بازدید کنید که به شما امکان تمرین می‌دهند. با جدولی پر از انواع مشکلات برای حل مواجه خواهید شد – همه چیز از یک به علاوه یک تا هفده به علاوه پانزده و غیره. [3]

3با جمع کردن رقم پایانی هر دو عدد با هم شروع کنید.

 اگر اعدادی را اضافه می‌کنید که چندین رقم دارند، می‌توانید آنها را روی هم قرار دهید تا جمع کردن آسان‌تر شود. مسئله 21 به اضافه 14 را در نظر بگیرید. معادله را طوری رسم کنید که عدد 21 روی 14 قرار گیرد. اکنون یک خط زیر 14 بکشید. با جمع کردن، دو عدد آخر را جمع کنید. در این مورد، آن اعداد «1» از 21 و «4» از 14 خواهند بود. 

یک بعلاوه چهار برابر است با پنج، بنابراین زیر خطی که زیر آن دو عدد ساخته اید یک عدد پنج بنویسید. حالا «2» را از 21 و «1» را از 14 اضافه کنید. دو به علاوه یک برابر است با سه. سه عدد را زیر آن دو عدد سمت چپ پنج عددی که نوشتید بنویسید. شما باید اعداد 3 و 5 را در زیر خطی که کشیده اید در کنار یکدیگر قرار دهید. یعنی پاسخ این مشکل 35 است. 14 + 21 = 35.

اگر دو عدد را با هم جمع کردید و آنها یک عدد دو رقمی دیگر ساختند، یکی از آن عدد دو رقمی را بردارید و به سمت چپ ببرید. به عنوان مثال، اگر مشکل 14 + 28 بود در عوض، اولین محاسبه شما 8 + 4 خواهد بود. این به شما 12 می دهد. شما همچنان “2” را از 12 زیر خط زیر 4 و 8 قرار می دهید. اما، ” 1′ از 12 سپس به سمت چپ منتقل می شود و به معادله دوم اضافه می شود. بنابراین شما می توانید “1” را از 14، “2” را از 28 و “1” را از 12 اضافه کنید. پس از جمع کردن همه آن اعداد، عدد 4 به شما می رسد. این بدان معنی است که 14 + 28 باید برابر با 42 باشد.

4با ریاضی بازی های ساده انجام دهید.

Pass the Pigs یک بازی محبوب است که از شما می خواهد خوک های سرامیکی کوچک را روی میز بغلتانید. بر اساس نحوه فرود آنها، مقدار مشخصی امتیاز کسب می کنید. شما فقط تا 100 بازی می کنید تا اعداد هرگز خیلی زیاد نشوند، اما این یک راه عالی برای یادگیری جمع پایه است. خیلی بهتر از ساعت ها انجام جداول اضافه است!

روش2 آموزش ضرب و تقسیم

1مفهوم ضرب و تقسیم را درک کنید. 

ایده پشت ضرب این است که میانبرهایی را با اضافه کردن مکرر موارد مشابه انجام دهیم. وقتی گروه هایی با اندازه یکسان دارید از ضرب استفاده می کنید. به عنوان مثال، شاید شما سه فنجان آبی داشته باشید که ده بار آن را نوشیده اید. کلا چند فنجان آب خوردی؟ شما می توانید این مشکل را با شمارش تعداد دفعاتی که از هر فنجان آب نوشیده اید حل کنید، یا می توانید آنها را به گروه هایی تقسیم کنید تا ضرب شوند. 

ایده پشت تقسیم، تقسیم قسمت های مساوی به گروه هاست. اگر یک پیتزا با هشت برش و چهار دوست دارید، چگونه باید آن را تقسیم کنید تا هر نفر به اندازه مساوی از پیتزا بگیرد؟ در تقسیم، آن مسئله به صورت هشت تقسیم بر چهار نوشته می شود. هر نفر دو تکه پیتزا می گیرد.

2خواص ضرب را بیاموزید. 

مثلاً وقتی ضرب می کنید ترتیب مهم نیست. این یکی از ویژگی هایی است که اگر می خواهید ضرب را یاد بگیرید باید یاد بگیرید. همچنین باید مسائل ضربی را یاد بگیرید که ترتیب عوامل را تغییر می‌دهند که به آن جابه‌جایی می‌گویند. 

3جداول ضرب و تقسیم خود را تمرین کنید. 

آشنایی با قوانین هر عدد کمک بزرگی در هنگام تقسیم و ضرب خواهد بود. به عنوان مثال، هنگامی که شما اعداد را در پنج متعدد می کنید، پاسخ همیشه به پنج یا صفر ختم می شود. اگر یک عدد را در دو ضرب کنید، همیشه به یک عدد زوج ختم می شود. قوانین مشابهی برای تقسیم اعمال می شود. این قوانین را یاد بگیرید و جداول خود را تمرین کنید. 

روش3دانش آموز خوب بودن

1توجه کن توی کلاس.

 اگر اصول اولیه را ندانید، هرگز ریاضیات را یاد نخواهید گرفت. مطمئن شوید که در شروع هر واحد جدید توجه ویژه ای داشته باشید زیرا موارد توضیح داده شده است. ریاضیات به طور کلی به عنوان یک سری از بلوک های سازنده تدریس می شود و اگر یک بلوک را از دست بدهید می تواند بسیار دشوار باشد.

2یادداشت بردارید 

اگر در کلاس یادداشت برداری کنید، می توانید به کارهایی که در آن روز در کلاس انجام داده اید نگاه کنید. وقتی برای انجام تکالیف خود می روید، می توانید به مثال هایی که از کلاس یادداشت کرده اید مراجعه کنید. اطمینان حاصل کنید که هر مرحله جداگانه ای را که برای حل یک مشکل لازم است یادداشت کرده اید، در غیر این صورت ممکن است در کار خود گیر بیفتید.[9]نوشتن در حین یادگیری به شما کمک می کند بهتر یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. [10]

3مطالعه.

 مطالعه قبل از آزمون همیشه ضروری است، اما هیچ اشکالی ندارد که هر شب پانزده یا بیست دقیقه برای مطالعه درسی که آن روز یاد گرفتید وقت بگذارید. متوجه خواهید شد که برای روز بعد از کلاس احساس آمادگی بیشتری می کنید و روز قبل از آزمون کمتر تمرین می کنید.

4در کلاس به سؤالات پاسخ دهید و سؤال بپرسید. 

مهم نیست که پاسخ را اشتباه می گیرید، حداقل تلاش کرده اید و با پرسیدن سوال خجالت نمی کشید. چگونه می دانید که ممکن است سوال دیگری را بپرسید، آنها ممکن است سپاسگزار باشند و احتمالاً به شما در مواردی که درک نمی کنید کمک می کنند.

چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم؟
چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم؟

5مشقت را بنویس.

 کار کردن روزانه روی ریاضی، کلید واقعی درک آن است. هرچه زمان بیشتری را در مورد اعداد و مفاهیم صرف کنید، با آنها راحت تر خواهید بود. تکالیف ممکن است سخت به نظر برسد، اما تکرار روزانه واقعاً به شما کمک خواهد کرد. [12]

چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم

روش4 جستجو برای کمک

1برای کمک اضافی بروید. 

تقریباً هر معلمی به کمک بیشتری خواهد رفت. خیلی مغرور نباشید که بپرسید – شما با معلم خود رابطه برقرار خواهید کرد و این کمک زیادی خواهد کرد. معلم شما از این که به دنبال کمک بیشتر آمده اید قدردانی می کند و معلم می داند که در آینده باید روی چه چیزی کار کنید. این به شدت توصیه می شود.

2خودتان بیشتر تمرین کنید.

اینجا باید با خودتان صادق باشید. آیا این مسئله این است که شما به اندازه کافی تلاش نمی کنید یا اینکه واقعاً ریاضی را نمی فهمید؟ اگر به اندازه کافی تلاش نمی کنید، باید سخت تر تلاش کنید تا خودتان تمرین کنید. اگر مایل به انجام کار نباشید راهی برای درک ریاضی وجود ندارد. با این حال، اگر به تنهایی تمرین می‌کردید و نمی‌توانید سر خود را دور یک موضوع خاص بپیچید، پس درخواست کمک کاملاً منطقی است.

3یک معلم خصوصی استخدام کنید.

اگر مایل به خرج کردن هستید، استخدام یک معلم خصوصی حرفه ای می تواند کمک بزرگی در درک یک موضوع باشد. معلمان حرفه ای اغلب بسیار گران هستند، اما اگر دانش آموز مسن تری را استخدام کنید ممکن است قیمت پایین بیاید. مربیان یک به یک با شما می نشینند و مشکلات شما را حل می کنند.

4برای راهنمایی به یک دوست یا همسال نگاه کنید. 

اگر نمی‌خواهید یک معلم خصوصی استخدام کنید یا به کمک اضافی بروید، یکی دیگر از گزینه‌های خوب این است که از یک همتا بپرسید. حتماً فردی در کلاس ریاضی وجود دارد که مفاهیم را به خوبی درک می کند. 

این شخص را پیدا کنید و با او رابطه برقرار کنید. از آنها بپرسید که آیا حاضرند هنگام ناهار با شما بنشینند و در مورد چند موضوعی که با آنها دست و پنجه نرم می کنید به شما کمک کنند. از آنها سوء استفاده نکنید و هرگز سعی نکنید پاسخ های آنها را کپی کنید. فقط از آنها به عنوان یک منبع استفاده کنید. 

دلیلی وجود ندارد که آنقدر مغرور باشید که بخواهید کمک کنید. این یک مهارت خوب برای توسعه در زندگی است.

چگونه ریاضی را بهتر بفهمیم؟

روش5 تمرین کردن

1برای درک به جای حفظ کردن تلاش کنید

به خاطر سپردن فرمول ها و جداول خوب و خوب است، اما مهم تر این است که بفهمیم چرا پاسخ ها همان هستند. سعی کنید به جای اینکه صرفاً به خاطر بسپارید و دوباره بنویسید، منطق پشت مشکل را کشف کنید.

2از ریاضیات در زندگی روزمره استفاده کنید. 

وقتی پول خرد را در سوپرمارکت دریافت می کنید، محاسبه کنید که چقدر پول باید پس بگیرید. اگر از پمپ بنزین می‌خرید، سعی کنید قیمت را در مقدار گالنی که برای پر کردن باک شما نیاز است ضرب کنید. بهتر شدن در ریاضیات ذهنی راهی عالی برای احساس اعتماد به نفس بیشتر است، حتی اگر دروسی که در مدرسه می خوانید بسیار پیچیده تر باشند. شما همیشه از جمع، تفریق و ضرب در یک راه یا روش دیگر استفاده خواهید کرد، مهم نیست موضوع چقدر پیچیده شود.

3روی موضوعات خاص تمرکز کنید. 

ریاضی رشته وسیعی است. تا زمانی که زندگی خود را وقف مطالعه ریاضیات نکنید، بعید است که هرگز همه چیز را بفهمید. دریابید که درک کدام بخش از ریاضی برای شما مهم است. 

شاید این چیزی است که شما در مدرسه مطالعه می کنید یا موضوعی است که به آن علاقه شخصی دارید. از اصول اولیه شروع کنید و راه خود را ادامه دهید. اگر هنوز با جدول ضرب خود راحت نیستید شروع به جبر نکنید.

4کتاب تمرین بخر نه حل المسائل

می‌توانید کتاب‌های تمرینی را در اینترنت یا کتابفروشی‌ها برای هر موضوع ریاضی که تصور کنید پیدا کنید. این کتاب های تمرینی دارای یک برنامه درسی هدایت شده برای کمک به شما در بهتر شدن در ریاضیات هستند.

5خودت را بیازمای. 

آزمایش کردن خود یک راه عالی برای اینکه مطمئن شوید چه چیزی را می‌فهمید و چه چیزی را نمی‌فهمید است. ممکن است فکر کنید که مفهومی را می‌فهمید، اما تا زمانی که خودتان را آزمایش نکنید، واقعاً نمی‌دانید. اکثر کتاب های درسی دارای سوالات و تست های تمرینی هستند.

6متعهد بمان

 مانند هر چیز دیگری، خوب بودن در ریاضی نیاز به تمرین زیادی دارد. پس از انجام بیست بار تمرین در ورزشگاه انتظار ندارید که عضلانی باشید، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که پس از انجام بیست مسئله تمرینی در ریاضیات خوب باشید. هر روز تمرین کنید و بیشتر و بیشتر ریاضی را درک خواهید کرد.

  • چگونه ریاضی را مفهومی بخوانیم
  • چگونه ریاضی نهم را یاد بگیریم
  • چگونه در زمان کم ریاضی بخوانیم
  • چگونه ریاضی هشتم را یاد بگیریم
  • چگونه در ریاضی 20 بگیریم
  • پیشرفت در ریاضی
  • چگونه ریاضی هفتم را یاد بگیریم
  • راهکارهای تقویت ریاضی در ابتدایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *