مشاور درسی خوب

5 ویژگی مشاور درسی خوب

اغلب والدین همیشه می گویند که تجربه تدریس را به عنوان مهم ترین ویژگی یک مشاور درسی ارزش می دهند. اما آیا تجربه مترادف با اثربخشی به عنوان یک معلم خصوصی است؟ خب نه! هدف معلم کارآمد فراتر از یک معلم خصوصی خوب است. از این گذشته، موثر بودن چیزی است که برای موفقیت به عنوان یک معلم خصوصی در طولانی مدت ضروری است.

مهارت تحصیلی، تجربه و عشق به شغل سه ویژگی اساسی مشاور درسی و معلم خوب هستند. هیچ مصالحه ای با اینها مجاز نیست. اما، بسیاری از ویژگی های دیگر وجود دارد که معلم را مؤثر می کند. به عنوان مثال، آیا یک کودک می تواند با یک مربی کوتاه مزاج اما ماهر خوب یاد بگیرد؟ پاسخ یک نه بزرگ است! به همین ترتیب، صبر بی نهایت نمی تواند به تنهایی فقدان صلاحیت تحصیلی را جبران کند.

ما 5 ویژگی مهمی را که فکر می کنیم معلم را در منحنی یادگیری کودک موثر و غیرقابل جایگزین می کند، گرد هم آورده ایم. بخوان تا بیشتر بدانی:

1. صبر

در حالی که تجربه چیزی است که می گویند صبر می آورد; ما می گوییم، این بیشتر یک فضیلت است که با انتخاب ایجاد شده است. اگر تصمیم دارید معلم خصوصی شوید، یادگیری صبور بودن اولین قدمی است که باید بردارید. این احتمال وجود دارد که در مسیر شغلی معلمی خود، با تعداد بیشماری از دانش آموزان آشنا شوید. هر کدام از پس زمینه متفاوتی می آیند. هر کدام نقاط ضعف و قوت متفاوتی خواهند داشت. همه آنها انتظارات بسیار متفاوتی از معلم خود خواهند داشت.

حال، مسئله این است که برخی از کودکان بیش از دیگران به صبر نیاز دارند. برخی ممکن است به سطوح صبر نیاز داشته باشند که ممکن است شما را در سخت ترین آزمایش ها نیز قرار دهد.

2. انعطاف پذیری، پویایی و گشودگی در برابر تغییر

تدریس خصوصی حرفه ای است که مستلزم اختراع مجدد است. با اختراع مجدد، ما تنها به ارتقای دانش دلالت نمی کنیم. معلم مؤثر کسی است که پیوسته خود را با نیازهای شاگردان خود تطبیق می دهد. این نیازها می تواند از سختگیری تحصیلی تا نیازهای عاطفی متغیر باشد. یک مربی تنها زمانی مؤثر است که بتواند به سرعت خود را تطبیق دهد و آموزش، سبک ارتباطی و غیره خود را تغییر دهد.

برای انعطاف پذیری در زمینه های کلیدی زیر آماده باشید:

 • جدول زمانی – ممکن است لازم باشد ساعات کاری خود را بسته به پروژه جدید بعد از مدرسه یا کلاس سرگرمی که دانش آموز شما انتخاب کرده است، دوباره تنظیم کنید. انعطاف پذیری بیشتر در رابطه با برنامه ریزی کلاس ها به شما دانش آموزان طولانی مدتی که عموماً عملکرد بهتری نسبت به کسانی که مدت کوتاه تری با شما بوده اند، تضمین می کند.
 • سبک تدریس – اگر ارائه درس های تخته سیاه کافی نیست، ممکن است نیاز به ارائه یادداشت های چاپ شده یا برگه های تقلب داشته باشید! اگر دانش‌آموزان درخواست آموزش مبتنی بر مثال بیشتری داشته باشند، ممکن است لازم باشد قبل از شرکت در کلاس، مثال‌هایی را بیابید. آماده باشید تا سبک تدریس خود را مطابق با نیازهای دانش آموزان خود تنظیم کنید.
 • اندازه‌گیری عملکرد – اگر آزمون‌های ذهنی بیشتر سبک شماست، ممکن است وسوسه شوید که هر ماه فقط به یک تست پایبند باشید. اما معرفی یک تست هدفمند سریع 5 سوالی بعد از هر کلاس می تواند به شما کمک کند تا در مورد برخی از دانش آموزان به نتایج بسیار بهتری برسید. برای تغییر معیار سنجش عملکرد هر از گاهی آماده باشید.

3. هوش هیجانی مشاور درسی

ایجاد و رعایت الگوهای تدریس ثابت آسان است. در حالی که وقتی شما از نظر عاطفی با دانش آموزان خود درگیر نمی شوید نظم و انضباط وجود دارد، گاهی اوقات این رویکرد ممکن است کارساز نباشد.

به عنوان مثال، اگر احساس می کنید دانش آموز شما به حمایت عاطفی نیاز دارد، برای شنیدن آنها آماده باشید. شما نباید دانش آموزی را نادیده بگیرید که مضطرب به نظر می رسد و منتظر است تا اوضاع خود به خود حل شود. غالباً یک جمله همدلانه مانند: «عزیزم، آیا می‌خواهی یک یا دو روز از کلاس‌ها استراحت کنی؟ تو باهوشی و ما می‌توانیم آن را بپوشانیم، وقتی که فرزندم مرتب شدی، می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

به این نشانه های کلیدی توجه کنید تا از نظر عاطفی با دانش آموزان خود باهوش تر باشید:

 • آیا یک دانش آموز باهوش به طور غیرعادی گمشده به نظر می رسد؟
 • آیا به نظر می رسد یک دانش آموز بیش از هر زمان دیگری با تلفن مشغول است؟
 • آیا یک دانش آموز بیش از همیشه اشتباهات احمقانه مرتکب می شود؟
 • آیا یک دانش آموز پرحرف به طور ناگهانی بیش از هر زمان دیگری کم حرف است؟

اینها اغلب پرچم های قرمزی هستند که هرگز نباید نادیده گرفته شوند. بهره هوشی عاطفی شما به شما کمک می کند تا با حالات و موقعیت های مختلف دانش آموزان خود مقابله کنید.

4. مهارت های ارتباطی خوب و توانایی ایجاد تجسم در دانش آموزان

مشاور درسی مؤثر کسی است که بتواند تخصص موضوعی را به شکلی شفاف و قابل فهم به دانش آموزان منتقل کند. ارتباط خوب شامل همه چیز می شود – گفتار، وضوح، استفاده از قدردانی، حرکات و غیره.

ارتباط خوب شامل:

 • استفاده از مثال های فراوان
 • شنونده صبور بودن
 • اگر به یک دسته بزرگتر صحبت می کنید، واضح و شنیدنی صحبت کنید
 • استفاده از حرکات و حالات چهره بهینه در هنگام توضیح دادن
 • دقت در تلفظ صحیح
 • عدم استفاده از لهجه های سنگین

همچنین، مشاور درسی مؤثر کسی است که بتواند به دانش‌آموزان خود در تجسم مشکلات کمک کند. معلمان زیادی در آنجا وجود خواهند داشت، به عنوان مثال که می توانند مفاهیم هندسه سه بعدی را ارائه دهند. چه تعداد از آن معلمان می توانند به دانش آموز کمک کنند تا سه هواپیما را تجسم کند؟ اینجاست که تمایز اتفاق می‌افتد و مربیان این فرصت را دارند که در آموزش و پرورش شهرت بلندمدت ایجاد کنند.

برخی از مواردی که می توانید برای کمک به دانش آموزان در تجسم بهتر مسائل و مفاهیم استفاده کنید عبارتند از:

 • تکنیک های آموزش فیزیکی تعاملی مانند استفاده از مدل ها، بلوک های ساختمانی
 • گرافیک کامپیوتری، انیمیشن برای مفاهیم علمی
 • ویدئوهای آنلاین، اینفوگرافیک و غیره
 • گچ ها و نشانگرهای رنگی برای شفافیت بیشتر نمودارها
 • مقالات روزانه برای ایجاد مدل‌های کاربردی ساده (به عنوان مثال از دو نی و یک لیوان برای نشان دادن سریع اثر سیفون استفاده کنید!)
 • پوسترهای گویا، نقشه ها، کره ها، نمودارهای آموزنده و غیره با نقشه های دقیق

5. انضباط شخصی

تاریخ آزمون را اعلام کردید و نتوانستید برگه سؤال را به موقع تهیه کنید؟ یا قول داده بود ساعت هفت صبح حاضر شود اما ساعت هفت و نیم رسید؟

از دست دادن ضرب‌الاجل‌ها، یادداشت‌های قول‌داده‌شده، کلاس‌های اضافی یا جدول‌های زمانی تقریباً با معلمی مؤثر در تضاد است.

به عنوان مثال، یک معلم ریاضی خوب ، نمی تواند آن را در طرح درس آسان بگیرد، زیرا هر قضیه ای از قضیه قبلی ناشی می شود. فقدان برنامه ریزی و انضباط می تواند به طور قابل توجهی اثربخشی شما را به عنوان یک معلم خصوصی مختل کند. اغلب خوب است که در ابتدا به این مسائل پرداخته شود. در صورت امکان روز، ماه و یک ربع خود را از قبل برنامه ریزی کنید. به برنامه های درسی خود پایبند باشید، ضرب الاجل ها را رعایت کنید و همیشه وقت شناس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *