پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و نقش خانواده

 

مشاوره تحصیلی:

پیشرفت تحصیلی عبارت است از گام های موثر دانش آموزان که آن ها را از سطح متوسط و ضعیف به یک سطح مطلوب در زمینه ی تحصیلی می رساند.

در تحقق این اصل عوامل مختلفی مانند : خانواده ، مدرسه، جامعه دخیل هستند.

نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی

از میان موارد فوق خانواده نقش اساسی را در پیشرفت تحصیلی کودکان دارد، چرا که فرزندان قبل از ورود به مدرسه در دامان خانواده پرورش یافته اند و بیشتر الگو برداری های آنان از خانواده میباشد.

حال با ما همراه باشید تا راه هایی را که خانواده ها میتوانند از آن در جهت کمک به پیشرفت تحصیلی فرزندانشان انجام دهند را بررسی کنیم.

برنامه ریزی درسی را با فرزندتان تدوین کنید

دانش آموزان معمولا در تدوین و اجرای برنامه درسی به دلیل اقتضای سنی ضعف دارند بنابراین بهترین برنامه ریز میتواند خانواده باشد با فرزند خود صحبت تایم هایی که دوست دارد درس بخواند و کشش بیشتری دارد را بیابید و تایم های تفریح و یا بقیه کارها را با مشورت خودش مشخص کنید سپس یک برنامه مناسب که فشار زیادی را به فرزندتان نیاورد مشخص کنید . و قوانین خانه را با این برنامه همگام کنید.

در انجام تکالیف با فرزندتان همراه شوید

مکان و تایم انجام تکالیف را برای فرزند خود مشخص کنید و از ابزاری مانند گوشی که در هنگام تکلیف نوشتن و یا درس خواندن حواس او را پرت میکند در آن زمان ممنوع کنید تا پتانسیل ذهنی او افزایش یابد.

مشاوره تحصیلی فرزند خود باشید

شما میتوانید بهترین مشاوره تحصیلی برای فرزندتان باشید. امور درسی او را پیگیری کنید برای مثال از او بپرسید که امروز در مدرسه چه مبحثی را آموزش دیده و آیا چیزی از آن به خاطر دارد ، به او بیاموزید که شیوه صحیح مطالعه و موفق شدن چگونه است ، از تجربیات دوران تحصیل خود بگویید درباره ی کارهای روزانه ی او در مدرسه و نحوه درس دادن معلمین و عیب های آنان با هم صحبت کنید و درصورت لزوم در مدرسه پیگیر شوید . تا یک تعامل دو طرفه بین شما و فرزندتان در این زمینه برقرار شود

به تغذیه فرزندتان توجه بیشتری کنید

تغذیه در راندمان تحصیلی نقش مهمی را ایفا میکند شما باید برنامه ی غذایی خانواده را یک منبع پر انرژی و مفید قرار دهید ، صبحانه خوردن را برای فرزندتان الزامی کنید و حتما میان وعده ای مفید برای تایم های استراحت در مدرسه برایش بگذارید.

ایجاد اعتماد به نفس در فرزندتان و تشویق او

دائم به فرزند خود سرکوفت نزنید چرا که کودک با سرکوفت نابود میشود همامطور که ما نیز اینگونه ایم .

به جای سرکوفت فرزندتان امید دهید و در او حس تلاش را تقویت کنید از روش های تشویقی نیز برای انرژی دادن به کودکتان نظیر جایزه تعیین کردن نیز غافل نشوید.

مقایسه نکنید

هیچ گاه برای اینکه فرزندتان را ترقیب به تلاش بیشتر کنید با دیگران مقایسه نکنید زیرا دقیقا نتیجه عکس دارد و به مرور زمان فرزندتان پژمرده می شود همانطور که ما نیز دوست نداریم با کسی که از ما بهتر است مقایسه شویم .

در کل خانواده ها باید برای موفقیت فرزندشان فضا را آماده کنند و از هیچ کاره مثبتی در جهت پیشرفت فرزندشان دریغ نکنند تا در آینده یک فرد مفید به جامعه تحویل دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *