9 رفتار کوچکی که می توانند شما را به یک تصمیم گیرنده بهتری تبدیل کنند

شناخت نحوه انجام تصمیمات مناسب – همانند اینکه در مصاحبه کاری چه چیزی بپوشیم یا پول خودمان را به چه نحوی سرمایه گذاری کنیم – می تواند یک عامل کلیدی برای داشتن بهترین زندگی ممکن باشد.

همچنین توانمند بودن برای گرفتن چنین تصمیماتی به صورت مکرر و احساس اعتماد به نفس در مورد مهارت های تصمیم گیری خودتان می تواند زمان و انرژی شما را ذخیره کند.

خوشبختانه هر شخصی قادر است که یک سری اقداماتی را برای تبدیل شدن به یک تصمیم گیرنده بهتر انجام بدهد.

در صورتی که بخواهید به یک تصمیم گیرنده بهتری تبدیل شوید، این نه رفتار روزانه بیان شده در زیر را در زندگی خودتان مورد استفاده قرار بدهید.

  1. اطمینان بیش از حد را از بین ببرید

اطمینان بیش از حد می تواند باعث شود که تشخیص های شما کاملا اشتباه باشند. مطالعات صورت گرفته بدون هیچ تناقضی نشان داده اند .

افراد تمایل دارند نسبت به عملکرد خودشان و همچنین دقت دانش خودشان بیش از حد اعتماد کنند

شاید شما 90% نسبت به جایی که اداره را دیده اید، مطمئن باشید. یا شاید 80 درصد مطمئن باشید که می توانید رئیس خودتان را برای یک تبلیغ متقاعد کنید.

در نظر گرفتن سطح اطمینان در حوزه مسولیت های مدیریتی اهمیت بسیار زیادی دارند. بیشتر افراد نسبت به انجام دادن کارها در یک دوره زمانی خاص، بیش از حد اعتماد دارند.

آیا فکر می کنید که کامل کردن یک گزارش، فقط به یک ساعت زمان نیاز دارد؟ آیا پیش بینی می کنید که می توانید صورت حسابهای آنلاین خودتان را در 30 دقیقه پرداخت کنید؟

شاید شما به این نتیجه برسید که در پیشبینی های خودتان اعتماد بیش از حدی دارید.

هر روزه یک زمانی را برای تخمین احتمال موفقیت خودتان صرف کنید. بعد از آن، در پایان روز تخمین های خودتان را بررسی کنید.

آیا آنقدر که فکر می کردید دقیق بوده اید؟ تصمیم گیرندگان خوب، بخش هایی از زندگی خودشان را که در آنجا اعتماد بیش از حد می تواند مشکل زا باشد را می شناسند.

بعد از آن، دیدگاه و رفتار خودشان را برمبنای شرایط موجود تعدیل می کنند.

  • شناسایی ریسکی که با آن مواجه هستید

آشنا شدن منجر به ایجاد راحتی می شود. به دلیل اینکه شما به رفتار خودتان عادت کرده اید و در مورد خطراتی که به آن مواجه هستید یا آسیب هایی که می توانید ایجاد کنید، فکر نمی کنید، این احتمال وجو دارد که شما تصمیمات اشتباهی بگیرید.

برای مثال، ممکن است که هر روزه در مسیر کارتان با سرعت بالا رانندگی کنید. هر بار که شما با ایمنی به محل کارتان برسید و هیچ نوع جریمه تخلف سرعت به شما تعلق نگیرد، شما با سرعت رانندگی راحت تر خواهید بود.

ولی مشخص است که شما با این کار ایمنی خودتان را به خطر می اندازید و احتمال صورت گرفتن یک نوع ریسک قانونی را افزایش می دهید.

یا ممکن است که شما هر شب، شام خودتان را سریع بخورید. به دلیل اینکه شما علائم سریع ناتندرستی را متوجه نمی شوید، ممکن است که این کار را به عنوان یک مشکل در نظر نگیرید.

ولی در طول زمان، ممکن است که وزنتان افزایش پیدا کند یا در نتیجه این کار دچار یک سری مشکلات سلامتی دیگری شوید.

رفتارهای روزمره تان را که به یک مورد معمولی تبدیل شده اند، شناسایی کنید.

یک سری مواردی وجود دارند که نیاز است یک مقدار در رابطه با آن فکر کنید، چرا که این موارد به صورت اتوماتیک وار صورت می گیرند.

بعد از آن یک زمانی را صرف بررسی این مورد کنید که کدام یک از تصمیمات می توانند خطرناک یا ناسالم باشند و یک برنامه مناسبی را برای گسترش عادت های سالمتر روزمره انجام دهید.

  • مشکلات خودتان را به یک روش متفاوتی در نظر بگیرید

روشی که شما در مورد یک سوال یا یک مشکل به کار می گیرید، نقش مهمی را در نحوه واکنش شما و درک شما از شانس موفقیت تان دارد.

دو جراح را در نظر بگیرید. یکی از جراحان می گوید که در بین بیماران وی “نود درصد افرادی که چنین روش زندگی دارند، زنده می باشند.

” جراحی دیگری می گوید که “ده درصد از افرادی که چنین روش زندگی دارند، مرده اند.” واقعیت موجود در هر دو جمله یکسان می باشد.

ولی تحقیقات صورت گرفته نشان داده است افرادی که “10 درصد مردم مرده اند” را می شنوند، احساس می کنند که با ریسک بیشتری مواجه هستند.

بنابراین زمانی که با یک تصمیم مواجه می شوید، سعی کنید که یک مسئله موجود را با یک دید متفاوتی در نظر بگیرید.

چند دقیقه را صرف تفکر در مورد این موضوع کنید که یک تغییر کوچک در کلمه بندی، چه تاثیر قابل توجهی بر روی دیدگاه شما در مورد مشکل خواهد داشت.

مشاوره روانشناسی تحصیلی

متن مقاله مشاوره تحصیلی

  1. تمایل داشتن برای تفکر در مورد آن

زمانی که با تصمیمات سختی مواجه می شوید، همانند مهاجرت به یک شهر جدید یا تغییر کار، ممکن است زمان زیادی را صرف تفکر در مورد مزایای و معایب و ریسک ها و مزایای بالقوه بکنید.

همچنین در حالیکه بررسی های علمی نشان داده است که تفکر در مورد گزینه های موجود فواید زیادی دارد، ولی تفکر بیش از حد در مورد گزینه های موجود می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی شود.

صرف کردن زمان زیاد برای بررسی فواید و مضرات می تواند سطح استرس شما را تا جایی افزایش دهد که شما در هنگام تصمیم گرفتن با شرایط سختی مواجه شوید.

مطالعات صورت گرفته نشان داده اند که تفکر در مورد یک ایده، مزایای زیادی دارد. تفکر غیرهوشیارانه کاملا دقیق می باشد.

بنابراین خواب بر روی مشکل (تفکر در مورد مشکل) را حتما مد نظر قرار بدهید. یا خودتان را مشغول یک فعالیتی بکنید که منجر به خارج شدن شما از تفکر در مورد مشکل می شود.

اجازه بدهید که ذهن شما بر روی موارد موجود در پس زمینه مشغول شود. در این صورت احتمال ارائه پاسخ های شفاف افزایش می یابد.

  • یک زمانی را صرف تفکر در مورد اشتباهات خودتان بکنید

چه در صورتی که خانه خودتان را بدون چتر ترک کرده باشید و در مسیر رفتنتان به سر کار کاملا خیس شده باشید، یا به دلیل عدم مقاومت در برابر وسوسه خرید، بودجه خودتان را افزایش داده باشید، باید زمانی را صرف تفکر در مورد اشتباهات خودتان بکنید.

بررسی کردن تصمیمات صورت گرفته در طول روز را به یک عادت روزانه برای خودتان تبدیل کنید.

زمانی که تصمیمات شما منجر به بروز نتایج مناسبی نشوند، از خودتان بپرسید که چه کار اشتباهی را انجام داده اید. سعی کنید از اشتباهات صورت گرفته تان درس بگیرید و در آینده از آن استفاده کنید.

فقط مطمئن شوید که برای یک دوره طولانی در اشتباهات خودتان غرق نخواهید شد. تکرار کردن اشتباهات خودتان به صورت مکرر برای سلامت روانی شما مضر می باشد.

سعی کنید که واکنش های خودتان نسبت به زمان حساس باشد – شاید 10 دقیقه تفکر در طول هر روز در مورد کاری که فردا باید انجام بدهید، می تواند برای شما مفید باشد.

  • نواقص خودتان را بپذیرید

هر چند که تایید نواقص یک مقدار با ناراحتی همراه است، ولی باید بپذیرید که در برخی موارد  اشتباهاتی دارید. تبدیل شدن به یک فرد کامل و بدون نقص، امکان پذیر نمی باشد.

در واقع ذهن شما یک سری نواقص ذهنی را ایجاد کرده است – که به عنوان روش اکتشافی نامیده می شود – و به شما کمک می کند که سریع تر تصمیم گیری کنید.

همچنین در حالی که این نواقص ذهنی می توانند باعث شوند که شما برای چند ساعت مشغول تفکر در مورد تصمیمات خودتان نشوید، ولی می توانند منجر به گرفتن تصمیمات اشتباهی شوند.

برای مثال، روش اکتشافی در دسترس بودن شامل استفاده از مبنای مثال ها و اطلاعاتی برای تصمیمات می باشد که سریعا به ذهن خطور می کنند.

بنابراین در صورتی که شما اخبار زیادی را در مورد آتش گرفتن خانه ها شنیده باشید، احتمالا ریسک پیش بینی آتش گرفتن خانه خودتان را بیش از حد تخمین خواهید زد.

یا در صورتیکه اخیرا اخبار زیادی را در مورد سقوط هواپیماها  شنیده باشید، احتمال دارد این تصمیم را بگیرید .

شانس مردن شما در نتیجه سقوط هواپیما، بیشتر از شانس مردن شما در نتیجه تصادف ماشین می باشد (حتی در صورتی که آمارهای موجود خلاف آن را نشان دهند).

تفکر در مورد نقایص ذهنی که به تصمیمات بد منتهی می شوند را به یک عادت روزمره تبدیل کنید.

نسبت به فرضیات اشتباهی که در مورد افراد یا اتفاقات می گیرید و توانایی خودتان برای هدفمندتر بودن، آگاهی مناسبی را کسب کنید.

  1. حالت متضاد را هم در نظر بگیرید

زمانی که شما تصمیم گرفته باشید که یک چیز درست است، احتمالا همواره بر این اعتقاد خودتان خواهید ماند.

این یک اصل روانشناسی می باشد که به عنوان ثبات عقیده شناخته می شود.

تغییر یک عقیده سخت تر از ایجاد یک عقیده می باشد، و به همین دلیل شما برای ایجاد عقایدی که قبلا وجود نداشته اند، شانس بیشتری دارید.

برای مثال، ممکن است فرض کنید که یک سخنران عمومی بدی هستید، به همین دلیل از صحبت کردن در جلسات اجتناب می کنید.

یا ممکن است این عقیده را داشته باشید که شما در روابط فرد بدی هستید، به همین دلیل سعی خواهید کرد که به قرار ملاقات ها نروید.

همچنین شما یک سری عقاید در مورد گروه های خاصی از افراد پیدا کرده اید. شاید بر این باور باشید که “افراد در کارشان خودشیفته می باشند” یا “افراد ثرورتمند مضر و شرور هستند.”

عقایدی که شما فرض می کنید همواره درست هستند یا صد در صد دقیق هستند، می توانند منجر به گمراهی شما شوند. بهترین روش برای به چالش کشیدن عقاید خودتان، بحث کردن حالت متضاد می باشد.

در صورتی که متقاعد شده باشید که نباید در یک جلسه صحبت کنید، در مورد تمامی دلایل مربوط به این کارتان بحث کنید.

یا در صورتی که بر این باور باشید که افراد ثروتمند بد هستند، دلایلی که افراد ثروتمند می توانند مهربان یا مفید باشند را در یک لیست بنویسید.

در نظر گرفتن حالت متضاد به شما کمک خواهد کرد تا عقاید نامفید خودتان را از بین ببرید و بتوانید یک دید متفاوتی نسبت به موقعیت های موجود داشته باشید و در نهایت تصمیم بگیرید که یک کار متفاوتی انجام بدهید.

  • احساسات خودتان را برچسب گذاری کنید

اغلب افراد تمایل دارند که به جای استفاده از کلمات احساسی همانند، دوست داشتن یا نگرانی، از جملاتی همانند “در معده من پروانه پرواز می کند” یا “در گلوی من یک لامپ روشن است” برای توصیف وضعیت عاطفی شان استفاده کنند.

اکثر افراد بالغ نمی توانند احساسات خودشان را به راحتی بیان کنند. ولی برچسب گذاری احساسات شما می تواند یک عامل کلیدی برای تصمیمات بهتر باشد.

احساسات شما نقش مهمی را در انتخاب های صورت گرفته توسط شما دارند. مطالعات صورت گرفته بدون هیچ نوع تناقضی نشان داده اند که اضطراب باعث می شود افراد به صورت ایمن رفتار کنند.

همچنین اضطراب از یک بخش خاص از زندگی فرد، به سایر بخش های زندگی وی جریان می یابد.

بنابراین در صورتی که نسبت به رهنی که گذاشته اید نگران باشید، احتمال اینکه با یک فرد دیگری قرار ملاقات بگذارید، بسیار کم می باشد چرا که فکر خواهید کرد این کار ریسک بسیار زیادی دارد.

از طرف دیگر، هیجان می تواند منجر به تخمین بیش از حد شانس موفقیت شما شود.

حتی در صورتی که احتمال موفقیت محدودی وجود داشته باشد، در صورتی که در مورد نتیجه بالقوه هیجان زده باشید، ممکن است که بخواهید یک ریسک بزرگی انجام بدهید (این مورد بیشتر در قماربازی صورت می گیرد).

برچسب گذاری احساسات خودتان را به یک عادت روزمره تبدیل کنید. به ناراحت، خشمگین، خجالت زده، مضطراب یا ناامید بودن احساسات خودتان توجه کنید.

بعد از آن یک دقیقه را صرف تفکر در مورد این موضوع کنید که این عواطف چه تاثیری بر روی تصمیمات شما دارند.

  • با خودتان همانند یک دوست قابل اعتماد صحبت کنید

در زمانی که با موقعیت های تصمیم گیری سختی مواجه می شوید، از خودتان بپرسید که “به چه نحوی می توانم به یکی از دوستانم بگویم که چه کسی این مشکل را دارد؟

” زمانی که خودتان را در هنگام ارائه توصیه و نصیحت به یک فرد دیگری تجسم کنید، راه حل های مفیدی وارد ذهن شما خواهند شد.

با خودتان همانند یک دوست قابل اعتماد صحبت کنید و سعی کنید که عواطف خودتان را بروز دهید.

این کار به شما اجازه خواهد داد تا از موقعیت تصمیم گیری فاصله بگیرید و یک فرصتی را برای انجام کار خودتان به صورت هدفمندتر داشته باشید.

همچنین این کار باعث خواهد شد که با خودتان مهربان تر شوید. در حالی که ممکن است بخواهید موارد منفی به خودتان بگویید، همانند “این مورد هیچ وقت کارایی نخواهد داشت.

شما نمی توانید کار درستی انجام بدهید”، ولی این شانس را خواهید داشت که چنین جمله ای به دوستتان نگویید.

در صورتی که با یک دوست صحبت کنید، شاید به وی بگویید که “تو باید این را انجام بدهی. من می دانم که تو می توانی این کار را انجام بدهی.” مشاوره شغلی و تحصیلی

ایجاد یک مکالمه درونی مهربانانه زمانبر می باشد. ولی زمانی که خود دلسوزی را به یک عادت روزمره تبدیل کنید، مهارت های تصمیم گیری شما بهبود خواهند یافت.

نویسنده: امی مورین[1]

آخرین به روز رسانی: 11 اکتبر 2017


[1] Amy Morin, LCSW

سایت “مشاوره تحصیلی فردا” با جدیدترین مقالات روانشناسی همواره در کنار شماست تا با روش های جدید کنترل و مدیریت اضطراب و استرس، روش های برنامه ریزی و مدیریت زمان، تکنیک های برتر مطالعه و آشنایی با بحرانهای دوره های سنی و پیش از آزمون هایی همچون امتحان نهایی، کنکور، دانشگاهی شما را راهنمایی می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *